Projekty: Odkrywcy językowych tajemnic – gra biblioteczna

piątek, 22 października 2021
Projekty: Odkrywcy językowych tajemnic – gra biblioteczna

W ramach projektu „Ojczysty – taki bystry!” Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle we wrześniu i w październiku 2021 roku zaprosiła uczniów szkół podstawowych do udziału w grze bibliotecznej „Odkrywcy językowych tajemnic”.

Podczas gry uczestnicy poprzez zabawę mieli okazję do zdobywania i doskonalenia swojej wiedzy z języka polskiego. Młodzież rozwiązywała tematyczne krzyżówki, korzystając z podpowiedzi odgadywała hasła, poznawała nowe słowa i powtarzała zasady ortografii, a także szukała synonimów oraz antonimów. Poszczególne drużyny losowały kolorowe jabłka z cyframi odsyłającymi do fragmentów znanych przysłów, by następnie połączyć je w poprawną całość. Dzięki słownym wskazówkom uczniowie szukali ukrytych wśród kolorowych rysunków  QR-kodów, które odczytywali za pomocą tabletów. Gra została tak skonstruowana, aby rozwiązania wszystkich zadań wzajemnie się ze sobą łączyły, a zakończenie rozgrywki było możliwe jedynie przy pracy zespołowej i współudziale zaangażowanych osób. Słowa odnalezione w poszczególnych punktach utworzyły rozwiązanie – cytat z utworu Wisławy Szymborskiej. W ramach podziękowania uczestnicy otrzymali słodycze i projektowe gadżety.

W grze udział wzięli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1, Szkoły Podstawowej nr 4 i Szkoły Podstawowej nr 12 w Jaśle.

Partnerzy projektu: Jasielski Dom Kultury, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Oddział w Jaśle, Zespół Szkół nr 4 w Jaśle, Stowarzyszenie Przyjaciół Młodzieżowego Domu Kultury w Jaśle FAMILIARIS.

Patronat medialny: Polskie Radio Rzeszów, Trendy Radio, TVP3 Rzeszów, Telewizja Jasło, Telewizja Obiektyw.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Ojczysty - dodaj do ulubionych 2021”.