5 listopada 2019 r. miłośnicy języka polskiego uczestniczyli w VII dyktandzie regionalnym „Jasielszczyzna zna polszczyznę”, zorganizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaśle w ramach projektu pn. „Dziedzictwo Niepodległej”.
Tegoroczne jasielskie dyktando stało się okazją do bliższego zapoznania się z tradycyjną kulturą naszego regionu. Na moment przenieśliśmy się do pogórzańskiej drewnianej chaty u stóp Liwocza, aby wstąpić w gościnne progi strażniczki obyczaju przodków wujenki Józefy. Przyjrzeć się tradycyjnym sprzętom i wysłuchać lokalnych opowieści. Dyktando przygotowane przez polonistkę Aleksandrę Dacyl, w każdym słowie ukazywało piękno i bogactwo języka polskiego, zwracając uwagę na to, że mowa ojczysta jest bardzo ważnym elementem naszego dziedzictwa kulturowego:
… nie robimy z gwary śmichów-chichów, ale poważamy mowę przodków, gdyż jej staropolskie brzmienie, mazurzenie i nieskażony zaśpiew to bezcenna spuścizna zamierzchłych czasów.
Podobnie do lat ubiegłych o godz. 10:00 w sali widowiskowej JDK zgromadzili się: dzieci, młodzież oraz dorośli, chętni przystąpić do zmagań z zawiłościami ortografii. W wydarzeniu wzięli udział także przedstawiciele Urzędu Miasta w Jaśle, służb mundurowych, Jasielskiego Domu Kultury, oświaty oraz bibliotek. Dyrektor MBP w Jaśle Dorota Woźnica podkreśliła, że dyktando jako forma spotkania z językiem polskim cieszy się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców Jasielszczyzny w różnym wieku. Wyraziła nadzieję na to, że w przyszłym roku spotkamy się również w tak licznym gronie aby pogłębiać naszą wiedzę i doskonalić poprawność językową.
Gościem specjalnym wydarzenia była Anna Broda – piosenkarka, cymbalistka, autorka tekstów, kompozytorka. Współtwórczyni formacji Bractwo Ubogich i Kapeli Brodów. Wokalistka obdarzona niepowtarzalnym głosem, posługująca się techniką śpiewu „białego”. Tworząca różnorodną w formie, nieprzewidywalną w stylu, absolutnie unikalną muzykę, charakteryzującą się siłą słowa, magią nieoczywistej melodii.
Czas oczekiwania na werdykt jury w składzie: Aleksandra Dacyl – przewodnicząca, Renata Erban, Bożena Gogosz, Barbara Sokołowska, Anna Tyrpak, Bożena Dziadzio, Bożena Krzyżak, Małgorzata Kłusek oraz Anna Kamińska-Grzesiak, upłynął zebranym przy dźwiękach tradycyjnych ludowych instrumentów. Publiczność wysłuchała koncertu „Muzyka z Niedźwiedziej Krainy – ścieżki lokalnej tradycji”, inspirowanego jasielskimi legendami i kulturą regionu. Artystka wykonała regionalne pogórzańskie przyśpiewki i ballady oraz nowo powstałe utwory, łączące w sobie elementy ludowej muzyki z przeszłości, teraźniejszości i nurtów przyszłości. Słowa pieśni wybrzmiewały przy akompaniamencie instrumentów takich, jak lira korbowa i cymbały.
Laureatami VII dyktanda regionalnego "Jasielszczyzna zna polszczyznę" zostali:
Kornelia Mikrut, Nina Kordyś, Julia Łyszczarz, Julia Nguyen Van, Kinga Moskal, Wiktoria Szczygieł, Ewelina Hołda, Dawid Pszczoła, Iwona Bracik, Maria Majchrowicz, Katarzyna Spólnik, Jarosław Jurkowski.
Nagrody dla najlepszych znawców ortografii Jasielszczyzny wręczyły: Elwira Musiałowicz-Czech, zastępca Burmistrza Miasta Jasła, oraz Dorota Woźnica, dyrektor MBP w Jaśle .
Współorganizatorem VII dyktanda regionalnego był Jasielski Dom Kultury.
Wydarzenie odbyło się w ramach projektu „Dziedzictwo Niepodległej”, dofinansowanego ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.
Patronat medialny nad projektem objęły: Radio Trendy, TVP3 Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów, Telewizja Obiektyw, Internetowa Telewizja
Południe, Tygodnik Regionalny Nowe Podkarpacie, Telewizja Jasło, Fakty Jasielskie, Obiektyw Jasielski, Gazeta Codzienna Nowiny oraz portale internetowe: nowiny24.pl, twojejaslo.pl, terazjaslo.pl, jaslonet.pl, wirtualnejaslo.pl
Partnerzy projektu: Jasielski Dom Kultury, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Oddział w Jaśle, Szkoła Podstawowa nr 4 w Jaśle.