Projekty: Przeżywam, Wyrażam, Jestem - Po co komu plotka?

piątek, 12 maja 2017
Projekty: Przeżywam, Wyrażam, Jestem - Po co komu plotka?

Jaką siłę mają słowa? Dlaczego plotkujemy i czy można bronić się przed plotką?

Na te pytania szukali odpowiedzi wychowankowie Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego w Jaśle, którzy uczestniczyli w zajęciach biblioterapeutycznych Po co komu plotka?

Zainspirowani opowieścią „Jabłka Pana Peabody'ego” – Madonny, wykonali „drzewo rozchodzenia się plotki”, poznali mechanizmy powstawania plotki i przekonali się, jak można nią kogoś bardzo skrzywdzić.

Wzięli udział w ciekawym doświadczeniu, które polegało na porozrywaniu na drobniutkie kawałeczki kartki, rozrzucenie jej wokół siebie, a następnie poskładanie w całość. Kiedy, okazało się to nierealne, uczniowie doszli do wniosku, że raz rozsiana plotka ma tak wielką siłę, że nie jesteśmy jej w stanie pokonać.

Na zakończenie spotkania wszyscy zgodnie stwierdzili, że każdy z nas od czasu do czasu oddaje się przyjemności poplotkowania i każdy bywa tematem rozmów innych ludzi – mimo to starajmy się jak najmniej krzywdzić innych.

Zajęcia odbyły się na podstawie scenariusza zajęć biblioterapeutycznych Jadwigi Oleszek Po co komu plotka - "Biblioteka w Szkole" Nr 4/16