Projekty: Przysmaki dzieci z Bullerbyn

poniedziałek, 28 października 2013
Projekty: Przysmaki dzieci z  Bullerbyn

Literackie podróże po Skandynawii, mnóstwo dobrej zabawy z sympatycznymi postaciami znanych dzieciom książek i okazja do poszerzenia wiedzy o kulturze i historii krajów północnej Europy. Tak bawili się uczestnicy warsztatów Gotujemy z bohaterami książek i Muminki odkrywają świat przyrody w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle.

Najmłodsi mieli okazję obejrzeć, jak wyglądają święta dzieci z Bullerbyn, posłuchać o zwyczajach panujących w krajach skandynawskich, przekonać się, co jada wesoła gromadka i poznać przepisy na takie przysmaki jak ciastka imbirowe z migdałami i napój owocowy z przyprawami korzennymi. Dzieci odwiedziły także w wirtualny sposób Dolinę Muminków by na nowo odgadnąć  kto jest kim? Odbyły ekspresową lekcję języka fińskiego, ucząc się codziennie używanych zwrotów i ulepiły figurki sympatycznego Muminka. Każdy uczestnik warsztatów w nagrodę za aktywny udział otrzymał dyplom znawcy sympatycznych trolli. Warsztaty  związane  z bohaterami kanonu lektur szkolnych były okazją  by  dowiedzieć się więcej o kraju z którego wywodzą się znane dzieciom postaci, a dzięki temu sięgnąć po książki.
Z kulturą Skandynawii spotkały się dzieci z SP nr 4 i SP nr 12 w Jaśle. Warsztaty poprowadzili członkowie Stowarzyszenia Polsko-Szwedzkiego Tillsammans.

Warsztaty odbyły się  w ramach projektu „Wariacje literackie”, który dofinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Patronat medialny nad projektem sprawują: Radio Via, Telewizja Obiektyw, TV Jasło oraz portale: www.jaslo4u.pl; www.jaslonet.pl; www.mojemiasto.info.pl; www.itvpodkarpacie.pl; www.terazJaslo.pl;  www.twojejaslo.pl; www.wirtualnejaslo.pl

Patronat medialny:
Dofinansowanie: