Facebook ikonka prawy margines

Projekty: Reportaż tkwi w szczególe – warsztaty z Angeliką Kuźniak

środa, 09 października 2019
Projekty: Reportaż tkwi w szczególe – warsztaty z Angeliką Kuźniak

9 października 2019 w ramach projektu „Dziedzictwo Niepodległej”, realizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaśle, młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle  spotkała się z pisarką, reportażystką, trzykrotną laureatką nagrody Grand Press – Angeliką Kuźniak.

Podczas spotkania młodzi ludzie mieli okazję zapoznać się z tajnikami pracy reporterskiej. Angelika Kuźniak szczegółowo opowiedziała o swoim warsztacie dziennikarskim, podzieliła się z uczniami swoim wieloletnim doświadczeniem i wiedzą. Zaznaczyła, że najbardziej istotnym elementem całego procesu pisania jest znalezienie dobrego tematu:

Najważniejszy w reportażu jest temat – czasem może to być szczegół, wydarzenie lub bohater, wokół którego buduje się historię. Drobiazg staje się inspiracją i impulsem do dalszych poszukiwań.

Kolejnym etapem pracy jest przygotowanie dokładnej dokumentacji, gromadzenie materiału,  godziny spędzone na rozmowach, poszukiwania prowadzone w archiwach, przeglądanie starych gazet, czytanie listów i pamiętników. Następnym krokiem jest selekcja materiału, praca nad tekstem i wielokrotne czytanie rękopisów na głos. W reportażu ważne jest budowanie atmosfery epoki, w której dzieje się akcja. Tekst powinien być oszczędny w przymiotniki, jednocześnie bogaty w słowa pokazujące ruch i dynamikę.

Autorka przybliżyła także młodzieży sylwetki bohaterów swoich książek, m. in. cygańskiej poetki Papuszy i Zofii Stryjeńskiej, cenionej malarki okresu dwudziestolecia międzywojennego. W swojej artystycznej pracy malarka inspirowała się polskimi tradycjami, folklorem i słowiańską mitologią. To właśnie twórczość Zofii Stryjeńskiej po odzyskaniu przez Polskę niepodległości określała naszą polskość w sztuce.

Wydarzenie odbyło się w ramach projektu „Dziedzictwo Niepodległej” dofinansowanego ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Patronat medialny nad projektem objęły: Radio Trendy, TVP3 Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów, Telewizja Obiektyw, Internetowa Telewizja Południe, Tygodnik Regionalny Nowe Podkarpacie, Telewizja Jasło, Fakty Jasielskie, Obiektyw Jasielski, Gazeta Codzienna Nowiny oraz portale internetowe: nowiny24.pl, twojejaslo.pl, terazjaslo.pl, jaslonet.pl, wirtualnejaslo.pl

Partnerzy projektu: Jasielski Dom Kultury, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Oddział w Jaśle, Szkoła Podstawowa nr 4 w Jaśle.