Projekty: W poszanowaniu natury – spotkanie z Łukaszem Łuczajem

poniedziałek, 13 września 2021
Projekty: W poszanowaniu natury – spotkanie z Łukaszem Łuczajem

13 września 2021 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle, w ramach projektu „Biblioteka – (ot)WARTA PRZESTRZEŃ!”, odbyło się  spotkanie z  Łukaszem Łuczajem.

Dla laika niezgłębiającego wiedzy botanicznej, rośliny dziko rosnące na łąkach czy skwerach są postrzegane jako nieprzydatne chwasty. Okazuje się jednak, że znaczna część z nich, jest nie tylko jadalna i smaczna, ale również pełna wartościowych składników odżywczych i witamin.  Wiedzę na ten temat stara się, poprzez swoją pracę naukową i książki, popularyzować Łukasz Łuczaj – botanik, wykładowca akademicki, miłośnik przyrody i działacz na rzecz jej ochrony:

W Polsce wiedza o roślinach, które nas otaczają niestety nie jest powszechna. A powinniśmy ją zaszczepiać już od najmłodszych lat. To wiąże się również z poszanowaniem przyrody i środowiska, w którym żyjemy.

Sam tego szacunku uczy się przez całe życie, zarówno dzięki studiom botanicznym i pracy naukowej, a także licznym podróżom po świecie.

Duże znaczenie dla postrzegania natury i jej darów ma miejsce zamieszkania i krąg kulturowy, w którym dorastamy i się wychowujemy – objaśnił.

W krajach, gdzie dominuje dieta roślinna i cenione są właściwości prozdrowotne roślin, dba się o to, aby przy zbiorach ich nie uszkodzić i niczego nie zmarnować.

Wśród książek Łuczaja możemy znaleźć pozycje takie jak: „Dzikie rośliny jadalne Polski. Przewodnik survivalowy”, „Podręcznik robakożercy czyli jadalne bezkręgowce Środkowej Europy”,  „W dziką stronę”, „Dzika Kuchnia”, „Seks w wielkim lesie”.

W trakcie spotkania uczestnicy usłyszeli liczne anegdoty z życia autora, opowieści o jego pracy oraz odpowiedzi na nurtujące ich pytania.

Patronat medialny nad projektem objęły: Polskie Radio Rzeszów, Radio Trendy, TVP3 Rzeszów, Telewizja Obiektyw, Telewizja Jasło, Internetowa Telewizja Południe oraz portale: twojejaslo.pl, mojejaslo.pl, jaslo365.pl, wirtualnejaslo.pl, jaslonet.pl.

Współorganizatorzy projektu: Jasielski Dom Kultury, Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle, Muzeum Regionalne w Jaśle oraz Stowarzyszenie Niepełnosprawnych i Przyjaciół "MAMY NADZIEJĘ".

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.