Projekty: Finał projektu „Generacje – Kreacje” w Jaśle

poniedziałek, 23 grudnia 2013
Projekty: Finał projektu „Generacje – Kreacje” w Jaśle

3 grudnia 2013 r. odbył się niecodzienny spektakl „Podaj mi rękę” – finał ogólnopolskiego projektu „Generacje-Kreacje. Współpraca międzypokoleniowa”, w którego jasielską edycję zaangażowali się: Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle, Dom Dziecka w Wolicy, Uniwersytet Trzeciego Wieku w Jaśle, oraz instruktorzy Jasielskiego Domu Kultury.

W kameralnej przestrzeni sceny JDK zaaranżowanej na dworzec, widzowie spotkali się z aktorami – młodzieżą z Domu Dziecka w Wolicy i słuchaczami jasielskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, którzy wcielili się w role oczekujących na pociąg osób, będących w różnym nastroju i różnych sytuacjach życiowych. Jak na prawdziwej dworcowej poczekalni, byli zarówno podróżni zadumani, jak i zabiegani, młodzi zakochani ale też zbuntowani, kwiaciarka, sprzątaczka i bezdomna. Opowiadając swoje historie tekstami m.in. W. Szymborskiej, Z. Herberta, E. Lipskiej. A. Bursy, nawiązali z widzami międzypokoleniowy dialog, zwieńczony przesłaniem  „Nie wstydźcie się łez!”
Spektakl „Podaj mi rękę” to efekt wspólnej projektowej  pracy uczestników projektu, wolontariuszy, oraz instruktorów, którzy od czerwca do grudnia 2013 roku, spotykali się w ramach różnorodnych działaniach warsztatowych, które służyły nawiązywaniu więzi, budowaniu zaufania i wzmacnianiu międzypokoleniowego dialogu. O potrzebie tego dialogu świadczyć może fakt, że wszyscy uczestnicy zadeklarowali chęć dalszych wspólnych spotkań i inicjatyw. Wszystkich zainteresowanych tym działaniem zapraszamy do obejrzenia wystawy z realizacji projektu, prezentowanej w holu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle.

Projekt „Generacje-Kreacje. Współpraca międzypokoleniowa”, realizowany jest przez Fundację ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”. Zadanie jest współfinansowane ze środków Ministra Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Projektu na rzecz Aktywności Osób Starszych na lata 2012-2013. Darczyńcą projektu jest Grupa LOTOS S. A. a głównym partnerem Fundacja Orange.