Facebook ikonka prawy margines

Projekty: Przemilczane historie – spotkanie z Anną Dziewit-Meller

środa, 12 maja 2021
Projekty: Przemilczane historie – spotkanie z Anną Dziewit-Meller

12 maja 2021 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle odbyło się spotkanie online z Anną Dziewit-Meller, które poprowadziła dr Barbara Sokołowska.

Anna Dziewit-Meller jest osobą niezwykle inspirującą, ciekawą świata i ludzi. Podejmowała różne działania artystyczne i literackie, począwszy od prowadzenia na Fb bloga „BukBuk”, poprzez pisanie felietonów do „Polityki”, po funkcję redaktorki naczelnej Grupy Wydawniczej Foksal. Pomimo wielu obowiązków stara się pielęgnować relacje z najbliższymi i zawsze znajduje czas dla rodziny, która jest dla niej najważniejsza.

Podczas spotkania rozmowa skupiła się wokół ostatnio wydanej książki „Od jednego Lucypera”. Autorka pochodzi ze Śląska, więc stamtąd czerpie inspiracje do swoich książek. Ale to tylko pozór lokalności – problemy, które porusza mają wymiar uniwersalny: mówią o człowieku, jego emocjach, traumach i istocie relacji.

Barbara Sokołowska stwierdziła, że w tej książce nie ma radości, wypełniona jest opowieściami napisanymi gęstym językiem, jak opary pyłu węglowego unoszącego się  nad Śląskiem. Jej trzonem są nieprzepracowane traumy i ich wpływ na człowieka oraz jego dorosłe życie. Wychowanie, które każe przemilczeć to co boli w myśl przysłowia: „Nie mów nikomu co się dzieje w domu”, sprawiło że pisarka ma głęboką potrzebę, aby zaglądać w zakazane miejsca i przyglądać się ludziom krytycznym okiem. To powikłane rodzinne historie, skostniałe układy. Posługiwanie się różnymi kodami kulturowymi oraz różnica pokoleń, nie daje szansy porozumienia. Niedojrzałość emocjonalna rodziców, rzutuje na ich dzieci. System edukacji stawia jedynie na rozwój intelektu, a  warstwa emocjonalna jest całkowicie zaniedbana.

W powieści niezwykle ważna jest również cielesność. Ciało ojca należące do nałogu i „kobiece ciało wydane na żebry”, i choć bohaterki to wyjątkowo silne kobiety, mimo wszystko stają się ofiarami słabych mężczyzn.

Na zakończenie pisarka wspomniała wizytę w naszej Bibliotece (10 lat temu!) przy okazji promocji książki „Gaumardżos! opowieści o Gruzji”, którą napisała wraz z mężem Marcinem.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Biblioteka - (ot)WARTA PRZESTRZEŃ!” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”.