Relacja z trzeciego spotkania Juniwersytetu

sobota, 03 grudnia 2011

Manuskrypty i e-booki w Bibliotece Juniwersyteckiej

3 grudnia br. kolejna grupa studentów Jasielskiego Uniwersytetu Dziecięcego spotkała się na Przystanku Biblioteka Juniwersytecka w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle. Jak na akademickie wymogi przystało, wysłuchali wykładu i uczestniczyli w zajęciach praktycznych z różnymi formami książek.

Podczas pierwszej części spotkania, młodzi studenci obejrzeli prezentację o dziejach książki, które rozpoczynają się od zwojów papirusu i glinianych tabliczek, na których pisano już 3 tysiące lat przed naszą erą. Dowiedzieli się także jak wyglądały iluminacje, którymi ozdabiano średniowieczne manuskrypty, oraz poznali „przedstawicieli” najnowszej historii książki – audiobooki i ebooki. Po części teoretycznej dzieci udały się na zajęcia w różnych pracowniach. W pracowniach książki obrazkowej powstały samodzielnie stworzone opowieści o bohaterach książek Aleksandry i Daniela Mizielińskich „Dawno temu w MAMOKO” i „Miasteczko MAMOKO”, natomiast w pracowni multimedialnej mali studenci mieli okazję czytać e-booki w Internecie, na czytnikach, posłuchać audiobooków i zagrać w gry edukacyjne. Kopalnią ciekawej literatury do czytania i słuchania, wiedzy i dobrej zabawy okazał się portal www.qlurka.pl, a zajęcia spodobały się do tego stopnia, że dzieciom wcale nie spieszyło się do wyjścia z Biblioteki.

Na zakończenie młodzi studenci i ich rodzice otrzymali zakładki oraz informatory o oferowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaśle akcjach i zajęciach dla dzieci i rodziców, a także o polecanych książkach i stronach internetowych.