Spotkania autorskie: Podążając za marzeniami - historia Tomka Mackiewicza

piątek, 10 maja 2019
Spotkania autorskie: Podążając za marzeniami - historia Tomka Mackiewicza

10 maja 2019 gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle był dziennikarz i podróżnik Dominik Szczepański, autor książki „Czapkins. Historia Tomka Mackiewicza”.

Tomek był outsiderem, wolnym duchem, wrażliwym, skromnym człowiekiem, z niełatwym charakterem, ale też z ogromnym poczuciem humoru. Jego życie było pełne wzlotów i upadków, miał za sobą trudne doświadczenia, wciąż poszukiwał swojej duchowości – mówił Dominik Szczepański.

Tomek „Czapkins” Mackiewicz siedmiokrotnie, początkowo z Markiem Klonowskim, z którym rozpoczął przygodę ze wspinaczką zdobywając najwyższy kanadyjski szczyt - górę Logan, usiłował dokonać wejścia na Nanga Parbat:

Dla Tomka wejście na tę górę zimą to nie był tylko kolejny punkt na liście do realizacji, to było jego życiowe wyzwanie i największe marzenie - powiedział Szczepański.

Autor chcąc jak najlepiej poznać człowieka, który miał zostać bohaterem jego książki, nie tylko przebył podróż śladami Tomka z Polski, aż do bazy pod Nanga Parbat w Pakistanie, ale odbył wiele pełnych emocji rozmów z jego żoną Anią, Markiem Klonowskim, z przyjaciółką i wspinaczkową partnerką Elisabeth Revol, z polskimi himalaistami oraz z mieszkańcami pakistańskich wiosek, którzy niezwykle przyjaźnie traktowali Mackiewicza. Z tych spotkań i opowieści, a także lektury pamiętników „Czapkinsa” Dominik Szczepański stworzył portret człowieka, który został legendą, mimo że nie było to jego pragnieniem.

Podczas siedmiu prób zdobycia szczytu, Nanga Parbat stała się dla Tomka domem, czuł się tam bezpieczny i spokojny, góra go zmieniła, stała się dla niego czymś mistycznym. Nie chciał się ścigać z profesjonalnymi ekipami, chciał zdobyć szczyt na własnych zasadach. I kiedy mu się udało spełnić swoje największe marzenie zapłacił za to najwyższą cenę - własne życie, a góra już na zawsze stała się jego domem - powiedział na zakończenie.

Spotkanie odbyło się w ramach Majówki z Kulturą towarzyszącej Dniom Otwartym Funduszy Europejskich i 15-lecia obecności Polski w Unii Europejskiej oraz XVI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek.

Partnerem spotkania był Jasielski Dom Kultury.