Facebook ikonka prawy margines

Spotkanie DKK

wtorek, 21 września 2010
Spotkanie DKK

Wektory kobiecego losu

Wrześniowa dyskusja o książkach odbyła się pod znakiem kobiecych losów wobec nieoczekiwanego – życia i śmierci w powieściach: „Żona Adama” M. Rakusy i „Pudełko ze szpilkami” G. Plebanek.

Żony Adama próbują skonfrontować się z faktem jego nieoczekiwanej śmierci. Obie  życie u jego boku postrzegają odmiennie, jakby nie mówiły o tym samym człowieku. Książka wzbudziła sporo pytań i kontrowersji.

„Czym są bowiem zależności, które tak mocno determinują każdy ze związków? Co powoduje, że Rita, pierwsza żona Adama, staje się osobą niepokorną, zbuntowaną i walczącą, zaś Anna, żona numer dwa, ustawia się wiecznie na bocznych pozycjach, ulega wszystkim i wszystkiemu? Dlaczego kobiety te w zderzeniu z osobowością Adama zatracają własne życie, a w przypadku Rity rujnują także małżeństwo? Dlaczego śmierć Adama staje się dla żon prawdziwą bombą emocjonalną, wielką dziurą wypełnioną po brzegi skrajnym niebytem, który wpycha w jakże trudno pojmowaną i definiowaną samotność. Jaki wymiar dla każdej z bohaterek ma owa samotność? Jaki wymiar ma czas i przestrzeń bez Adama? Jak przyjąć tę Adamową śmierć, jak się z nią zmierzyć i pogodzić, co wybaczyć, a co zapomnieć, jak dalej żyć”.

„Pudełko ze szpilkami” to historia Marty, którą zaskoczył fakt poczęcia własnego dziecka. Klucz do powieści poetka Urszula  Wójcik upatruje w dziecięcym obrazku bohaterki, który stał się synonimem odrzucenia z grupy i poszukiwaniem własnej odrębności. „Książka była dla mnie lekturą poruszająca, bo jeśli już przedrzeć się przez specyficzny język autorki (…) wyłania się niesamowita symbolika tytułu. Bowiem pudełko - schowek mieści w sobie dwie najtrudniejsze do pogodzenia dla młodych kobiet sprzeczności dzisiejszego świata”.

Częścią wspólną obu powieści jest macierzyństwo. Rozumiane i przeżywane przez każdą bohaterkę zupełnie inaczej. Miłość i macierzyństwo to wektory, które wyznaczają kobiecy los.

Klub Powiększania Wyobraźni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle  uczestniczy w projekcie Dyskusyjnych Klubów Książki WiMBP w Rzeszowie pod hasłem „Podkarpackie rozmowy o książkach”. Projekt   przygotowany jest przez Instytut Książki i British Council oraz WiMBP w Rzeszowie.