Facebook ikonka prawy margines

Spotkanie Sybiraków w bibliotece

czwartek, 23 kwietnia 2009
Spotkanie Sybiraków w bibliotece

Spotkanie Sybiraków w bibliotece

 

         23 kwietnia 2009 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle z okazji 69. rocznicy deportacji i zbrodni katyńskiej odbyło się uroczyste zebranie Zarządu Oddziału oraz Zarządu Koła Terenowego w Jaśle zorganizowane przez Prezesa Władysława Kuźmę.

W spotkaniu udział wzięli sybiracy z Oddziałów w Krośnie, Sanoku, Lesku i Jaśle: Kazimiera Gotfried, Mieczysław Brekier, Stanisław Buczek, Alodia Pryczek, Romana Zoła, Stanisław Słowik, Stefan Grzela, Lubomir Zawierucha, Tadeusz Sieniewicz, Janusz Ćwikowski, Leonia Dziubińska, Barbara Powroźnik oraz goście: Sekretarz Miasta Jasła - Józef Bajorek, Komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień ppłk. Kazimierz Chorążak, Prezes Światowego Związku Żołnierzy AK – kapitan Zygmunt Kachlik, Prezes Związku Kombatantów i Więźniów Politycznych – porucznik Jan Klimkiewicz i Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle – Małgorzata Piekarska.

Spotkanie rozpoczęło się od zwiedzenia wystawy w holu MBP którą stanowią plansze przedstawiające krótką historię zesłań oraz archiwalne fotografie pokazujące trudy codziennego życia na zesłaniu. Dzięki dokumentom, świadectwom szkolnym, kartkom pocztowym, zdjęciom i pamiątkom przekazanym przez członków Koła Terenowego Związku Sybiraków w Jaśle można było zobaczyć dzieje jasielskich sybiraków. Wystawę uzupełniają książki oraz przedmioty które towarzyszyły zesłańcom.

         Następnie uczestnicy wysłuchali Marszu Sybiraków, po czym Prezes Koła Terenowego Sybiraków w Jaśle - Władysław Kuźma przybliżył działalność Związku Sybiraków i Koła Terenowego w Jaśle.

O pomyśle zrobienia wystawy poświęconej losom polskich rodzin zesłanych na Syberię opowiedziała Małgorzata Piekarska – dyrektor MBP.

W imieniu władz miasta zabrał głos Józef Bajorek - sekretarz Urzędu Miasta Jasła który stwierdził, że dzięki takim spotkaniom mamy możliwość bliżej poznać historię Polski, która do 1988 r., kiedy reaktywowano Związek Sybiraków, stanowiła białą plamę w naszych dziejach.

O swoich przeżyciach opowiedziała jasielska Sybiraczka Barbara Powroźnik, która otrzymała dyplom uznania i podziękowania za upowszechnianie wartości patriotycznych.

Na zakończenie zabrał głos Komendant WKU ppłk. Kazimierz Chorążak. Po spotkaniu uczestnicy udali się do Parku Miejskiego, gdzie złożyli kwiaty pod Grobem Nieznanego Żołnierza.