Spotkanie autorskie z Anną Onichimowską

wtorek, 25 września 2007
Spotkanie autorskie z Anną Onichimowską

Dorośli też się nie nudzili

25 września 2007 roku Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle, w ramach projektu I śmiech czasami może być nauką. Uśmiechnięta Akademia Wartości (Program Operacyjny Promocja Czytelnictwa ogłoszony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego),  zorganizowała dwa spotkania z   Anną Onichimowską. Autorka ponad trzydziestu książek dla dzieci i młodzieży, wielu sztuk teatralnych, telewizyjnych i radiowych, laureatka licznych prestiżowych nagród krajowych i międzynarodowych spotkała się z młodymi czytelnikami w Szkole Podstawowej nr 2 oraz Szkole Podstawowej nr 4 w Jaśle.

Prezentując i czytając fragmenty swoich książek autorka opowiadała o tym, jak powstają fabuły jej książek.  Uczniowie dowiedzieli się, że pisanie nowej książki jest dla Anny Onichimowskiej nową przygodą, jej hobby i sposobem na życie. Ponadto autorka opowiadała uczestnikom spotkań (170 osób) o filmach opartych na jej utworach („Sen który odszedł”, „Dzień czekolady”), które najprawdopodobniej już w przyszłym roku młodzi czytelnicy będą mogli zobaczyć w kinie. Na koniec spotkania, pisarka zasypana była pytaniami. Najmłodsi chcieli dowiedzieć się m.in.: jakie książki autorka lubi najbardziej, skąd czerpie pomysły, czy lubi podróże oraz czy przygotowuje następną książki.

Książki Anny Onichimowskiej adresowane są do szerokiego kręgu odbiorców. „Piszę książki dla małych, średnich i zupełnie dużych dzieci. Często książki pisane dla małych dzieci są też książkami dla dorosłych” - powiedziała autorka. „Staram się pisać tak, żeby dorośli też się nie nudzili. Ani przy lekturze moich tekstów, ani przy słuchowiskach, ani oglądając moje sztuki w teatrze. Chciałabym, aby każdy mógł znaleźć w nich coś dla siebie” – mówiła autorka.

Marta Gąsiorowska

Oddział dla Dzieci MBP w Jaśle