Facebook ikonka prawy margines

Spotkanie autorskie z Irkiem Grinem

środa, 23 kwietnia 2008
Spotkanie autorskie z Irkiem Grinem

Renesanas polskiej literatury kryminalnej.

 

Z okazji Światowego Dnia Książki i  Praw Autorskich 23 kwietnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle odbyło się spotkanie autorskie z Irkiem Grinem, pisarzem, wydawcą, fotografem.

Irek Grin – debiutował w 2002 r. powieścią sensacyjną „Szerokiej drogi, Anat”. Do tej pory wydał pięć powieści sensacyjno-szpiegowskich m.in. „Pamiętnik diabła”, „Szkarłatny habit”, „Pan Szatan” oraz „Ze złości” powieść, która rozprawia się z mitami stosunków polsko-żydowskich. Był  jednym z założycieli Stowarzyszenia Miłośników Kryminału i Powieści Sensacyjnej „Trup w szafie”.  W Wydawnictwie EMG jest  redaktorem prowadzącym serię  Polska Kolekcja Kryminalna. Zasiada w Jury Nagrody Wielkiego Kalibru dla najlepszej polskiej książki kryminalnej lub sensacyjnej.  Od czterech lat organizuje w kilku miastach Polski Festiwal Kryminału.

Na spotkaniu autor przedstawił krótką historię gatunku, mówił o polskim, europejskim i światowym kryminale współczesnym. Polacy czytają dużo importowanych kryminałów, thrillerów czy książek sensacyjnych, ale w ich świadomości długo nie istniała polska literatura kryminalna. Przez prawie pięćdziesiąt lat dominowała w naszej literaturze „powieść milicyjna”, przełomem był rok 1999 r., gdy Marek Krajewski wydał pierwszy tom serii kryminałów o Eberhardzie Mocku.  Prawdziwy „wysyp’” nastąpił w 2002 r., kiedy  debiutowali kolejni autorzy  m.in. Irek Grin, Krzysztof  Kotowski, Artur Baniewicz.

Zdaniem Grina „....prawdziwy kryminał w Polsce po latach zapaści powinien być animowany również przez znanych artystów, którzy spowodują, że o kryminale przestanie się myśleć tylko w kategoriach literatury jednorazowej i użytkowej...”. Polska Kolekcja Kryminalna jest serią przełomową, ponieważ znani poeci i pisarze m.in. Marcin Świetlicki, Maciej Malicki, Edward Pasewicz napisali powieści kryminalne, gdzie „…używając „nieprzezroczystego języka” traktują powieść jako spójną całość, wyposażoną w suspens i tajemnicę, a jednocześnie dają nam ogromną satysfakcję czytelniczą…”.

Irek Grin poinformował zebranych o planach Wydawnictwa EMG. Wkrótce ukaże się trzecia część trylogii Marcina Świetlickiego „Jedenaście”, wydany zostanie pierwszy tom serii o inspektorze Ochajonie autorstwa Batyi Gur, pierwszej damy izraelskiego kryminału. Dużym wydarzenie literackim powinno też być wydanie książek Mickey’a Spillane’s, jednego z ojców czarnego kryminału, które tłumaczone będą przez znakomitych polskich poetów m.in. Marcina Barana, Marcina Świetlickiego, Andrzeja Sosnowskiego czy Marcina Sendeckiego. Na zakończenie spotkania zachęcił uczestników do odwiedzania portalu Onet.pl gdzie już wkrótce będzie publikowana odcinkowa powieść „Orchidea” autorstwa Gai Grzegorzewskiej, Marcina Świetlickiego i Irka Grina. W „Orchidei” wystąpią  główni bohaterowie  autorów czyli detektywka Julia Dobrowolska, detektyw Mistrz oraz detektyw Józef Maria Dyduch.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Twórcy i Słowa - IV jasielskie spotkania z literaturą”, który realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Promocja Czytelnictwa ogłoszonego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.