Facebook ikonka prawy margines

Spotkanie autorskie z Joanną Olech

środa, 20 maja 2009
Spotkanie autorskie z Joanną Olech

O Mamiszonach, Papiszonach i Małych Potworach

20 maja 2009 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle uczestnicy Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki oraz uczniowie SP nr 4 w Jaśle spotkali się z pisarką i ilustratorką  książek dla dzieci – Joanną Olech. Impreza odbyła się w ramach Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki, który działa przy MBP w Jaśle od kwietnia 2007 r.

Pisarka bardzo szybko nawiązała kontakt z młodzieżą, opowiadając w sposób niezwykle interesujący o swojej pracy i rodzinie. Joanna Olech, która z  wykształcenia jest grafikiem (ukończyła Akademię Sztuk Pięknych) wyznała, iż pisarką została przypadkowo. Kiedy pracowała jako grafik w redakcji czasopisma „Świat Młodych” kolega, który rysował komiksy zachorował i poproszono ją o zastępstwo. Zamiast komiksu, którego jak twierdzi nie potrafiła narysować, napisała pamiętnik jedenastoletniego chłopca, który ma na imię Marek
i pochodzi z  rodziny Miziołków. Historia bardzo się czytelnikom spodobała więc dopisywała kolejne odcinki i tak powstała jedna z najbardziej popularnych książek dla młodzieży. Autorka przypomniała, że aby napisać książkę nie potrzeba ukończyć żadnej specjalistycznej szkoły, pisarzem może zostać każdy niezależnie od kwalifikacji i wykonywanego zawodu. Pisarka  zachęcała jednocześnie młodzież do twórczych prób i udziału w konkursach literackich.

W trakcie spotkania autorka prezentowała napisane i zilustrowane przez siebie książki oraz  czytała  ich fragmenty Zaproponowała również  zabawę, w czasie której młodzi jasielscy czytelnicy wykazali się doskonałą znajomością treści. „Dynastii Miziołków”.  Na wszystkie pytania (m.in.: Co gubił Mamiszon? Ile zębów miał Mały Potwór? Jak przez Mamiszona  został nazwany dyrektor?) odpowiadali bezbłędnie za co nagradzani byli cukierkami. Uczestnicy spotkania mieli również okazję podziwiać postaci rysowane na „żywo” przez Panią Joannę, a w międzyczasie wymyślali historyjki o wesołych , smutnych i złych smokach. Nagrodą były gromkie brawa dla autorów najciekawszych historyjek oraz słodkie niespodzianki, które motywowały je do dalszych zmagań.

Otwartość i humor autorki sprawiły, że wszyscy doskonale się bawili i jak zapewniali z przyjemnością dołączą do grona miłośników jej twórczości. Na zakończenie spotkania Joanna Olech podpisywała czytelnikom swoje książki. Miłą pamiątką dla uczestników spotkania były dedykacje i autografy w książkach, pamiętnikach i na specjalnie przygotowanych kartkach z miziołkową pieczęcią.