Wyliczanki bez trzymanki
Czym się różni się wiersz od opowiadania? Co to jest rym? Na te pytania zadane przez Agnieszkę Frączek, autorkę wierszy i opowiadań dla dzieci, odpowiedziały szybko i poprawnie dzieci z jasielskich szkół podstawowych i przedszkoli, obecne na dwóch spotkaniach autorskich 21.11.2008 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle.
Z łatwością znalazły również rymy do imion kolegów i koleżanek. Za najciekawsze uznane zostały Andrzejek- czarodziejek i Kinga- klinga. Agnieszka Frączek opowiadała jak powstały niektóre z jej książek: inspirację dla Wyliczanek bez trzymanki stanowiły dziecięce wyliczanki, z których autorka wykorzystała początek i całkowicie od nowa stworzyła zaskakujący ciąg dalszy. Uczestnicy spotkania wraz z autorką odtworzyli drogę, jaką pokonuje książka od momentu pojawienia się pomysłu w głowie twórcy aż do chwili dotarcia książki do czytelnika. Wyjaśniła również skąd bierze tytuły do swoich książek. Inspiracją mogą być różne okoliczności: Chichopotam powstał dzięki przejęzyczeniu, a tytuł debiutanckiego tomiku Co ja plotę? wydanego w 2003 roku, to wynik uświadomienia sobie dysonansu pomiędzy poważną pracą naukową a dziecięcymi rymowankami.
Pytania zadane autorce przez dzieci dotyczyły głównie jej wieku, miejsca zamieszkania, pracy zawodowej i zainteresowań oraz ilości wydanych książek .
Agnieszka Frączek od urodzenia mieszka w Warszawie. Jest wykładowcą językoznawstwa w Instytucie Germanistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Specjalizuje się w dziedzinie leksykologii i leksykografii; wydała liczne prace naukowe z dziedziny językoznawstwa. Dotychczas ukazało się około stu książeczek dla małych dzieci, ale najważniejsze są dla niej tomiki wierszyków, których do tej pory powstało kilkadziesiąt m. in. Bziki Weroniki, Trzeszczyki czyli trzeszczące wierszyki, Szalony szczypiorek i inne wierszyki szczypiące w jęzorek, Bamboszkowe opowieści, Banialuki do zabawy i nauki, Ale heca!
Duże znaczenie przywiązuje do szaty graficznej swoich książek. Ma swoich ulubionych ilustratorów, a jej największym marzeniem było, aby ilustracje do jej książki wykonał Bohdan Butenko, co udało się zrealizować przy Kanapce innych wierszy kapce.
Jako leksykograf i twórca zachęciła dzieci do korzystania ze słowników, które stanowią nie tylko doskonałe źródło wiedzy, ale również inspiracji.
Spotkania autorskie z Agnieszką Frączek zorganizowała Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle w ramach projektu "Giętki język, ładna mowa - o tym marzy każda głowa" (Program Operacyjny Promocja Czytelnictwa ogłoszony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego).