Z okazji dnia Świętego Walentego w Klubie „Michalina” rozmawiałyśmy na temat liryki miłosnej i dnia Świętego Walentego, który to obchodzimy 14 lutego. Obdarowujemy wówczas swoją sympatię, choć nie tylko, drobnym upominkiem, słodyczami lub… wierszem.
Mówiąc o poezji miłosnej i jej odmianach w kulturze, sięgnęłyśmy m.in. do opracowania Jana St. Bystronia „Artyzm pieśni ludowej”, w którym autor przedstawia charakterystyczne dla niej tematy jak: powaby życia pasterskiego, rozkosze wiejskie, tkliwość serc wieśniaczych. Materiały źródłowe wykazują, że ta liryka nie miała konkretnego autora, oparta przede wszystkim na pamięci i przekazach ustnych. Klubowiczki pamiętają jeszcze niektóre takie pieśni, śpiewane w powiecie jasielskim przez starsze kobiety.
Rozmawiając na temat przemian obyczajowych, ale i wpływie mediów na współczesnego człowieka, „Michaliny” podawały liczne przykłady z własnego otoczenia. Podsumowując spotkanie stwierdziły, że temat miłości nigdy się nie zdezaktualizuje, bo potrzeba jej okazywania będzie trwała zawsze.
Na zakończenie poetki przeczytały swoje wiersze o miłości. Oto fragment wiersza „To miłość” Marii Gubały:
…
To miłość
Co wyszła z cienia
Odważna, Radosna
W świetle dnia
Idzie ulicami
Spragniona Przystaje
…
Spotkanie odbyło się 11 lutego 2025 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle.