Facebook
A A A

W obronie prawa i porządku - święto Policji w Bibliotece

czwartek, 28 - piątek, 29 listopada 2019

28 listopada 2019 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle odbyło się uroczyste otwarcie wystawy historycznej „Policja w służbie Niepodległej”, która wpisuje się w przypadającą w tym roku 100. rocznicę powołania Policji Państwowej.

Wystawa, bazująca na archiwalnych fotografiach, ukazuje początki funkcjonowania Policji w odradzającej się Rzeczypospolitej na terenie dzisiejszego Podkarpacia. Wzbogacona została o tablice prezentujące sylwetki jasielskich komendantów okresu międzywojennego oraz budynki komend powiatowych, a także o kilka tablic z Muzeum Regionalnego w Jaśle z wizerunkami funkcjonariuszy Policji, którzy spoczywają na Polskim Cmentarzu Wojennym w Miednoje.

Zadaniem Biblioteki jest ułatwienie mieszkańcom dostępu do książki i wiedzy. Historia Policji jest warta tego, aby wszyscy zainteresowani mogli tę wystawę obejrzeć - powiedziała na wstępie Dorota Woźnica, dyrektor MBP w Jaśle.

Na uroczystość przybyli m.in. przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, mundurowych i instytucji kultury.

W trakcie spotkania uhonorowano i odznaczono okolicznościowymi medalami policjantów, a  Dorotę Woźnicę - dyrektora MBP w Jaśle i Helenę Gołębiowską - p.o. dyrektora JDK, za podejmowanie wielu inicjatyw i przedsięwzięć kulturalnych we współpracy z Policją.

Otwarcia wystawy dokonał mł. insp. Mirosław Kawa, zastępca komendanta Powiatowego Policji w Jaśle,  a poprzedził je wykład mł. insp. dr. Mariusza Skiby - Naczelnika Wydziału Komunikacji Społecznej Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie, który przedstawił niezwykle ważną, a mało znaną historię tej formacji na naszym terenie. Nakreślił policyjne życiorysy m.in. komendantów Powiatowej Policji Państwowej w Jaśle i przypomniał o policjantach - żołnierzach państwa podziemnego i tych, którzy zostali wywiezieni i zamordowani w  Twerze, siedzibie NKWD.

Policja w Polsce ma bogate tradycje w służbie na rzecz niepodległości. Wielu funkcjonariuszy oddało życie służąc ojczyźnie - skonstatował M. Skiba.

Na zakończenie uroczystości Ryszard Pabian - Burmistrz Miasta Jasła życzył funkcjonariuszom, aby ich służba przebiegała bezpiecznie i zawsze z niej szczęśliwie wracali do domów.

Trzeba budować dumę i ducha policyjnego, pełnego patriotyzmu i odwagi - dodała Maria Kurowska - posłanka na Sejm RP.

Spotkanie poprowadził  podkom. Piotr Wojtunik, oficer prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Jaśle.

29 listopada, w kolejnym dniu uroczystości, uczestnicy spotkania wysłuchali wykładu „Kryminalne przedwojenne Jasło”. Prelegent  mł. insp. Mariusz Skiba - dr historii, nauczyciel akademicki, członek Zarządu Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego w ciekawy i barwny sposób mówił o ważnych postaciach związanych z Policją, którzy z poświęceniem i odwagą bronili prawa i walczyli z przestępczością. Słuchacze obejrzeli na fotografiach pierwszą pieczątkę Komendy Policji w Jaśle, budynek w którym mieściła się jej przedwojenna siedziba, pierwsze policyjne umundurowanie i wyposażenie wywiadowców.

W latach międzywojennych sprawy kryminalne dotyczyły m.in. przemytu na odcinku Jasło - Żmigród, działalności „kasiarzy”, którzy włamywali się do jasielskich kas oszczędności, dzieciobójców, żonobójców i porachunków szynkowych. Pomysłowość złoczyńców, przestępców,  włamywaczy była zadziwiająca. Policjanci w tym czasie rozwiązywali także głośne sprawy polityczno – kryminalne, jak chociażby  rywalizacja pomiędzy Piłsudczykami a Narodowcami. Stąd konieczność powstania policji śledczej w Jaśle.

Ważnym uzupełnieniem prelekcji były archiwalne fotografie Kazimierza Piechny i Wiktora Jakubowicza ukazujące pracę przedwojennych policjantów podczas patroli, szczepienia drzewek, legitymowania obywateli, pomocy ludności cywilnej czy zawodów policyjnych członków Policyjnego Klubu Sportowego.

Dwa dni uroczystości w MBP w Jaśle były nie tylko świętem  dla Policji, ale także ważną i często mało znaną lekcją historii.

Wystawę można obejrzeć do 14 grudnia 2019 w holu MBP w Jaśle.