Ważne sprawy – spotkanie z Markiem Michalakiem

środa, 09 października 2024
Ważne sprawy – spotkanie z Markiem Michalakiem

9 października w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle gościliśmy Marka Michalaka – pedagoga, pisarza, wychowawcę, Kanclerza Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu i Przewodniczącego Międzynarodowego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka. W latach 2008 – 2018 sprawującego funkcję Rzecznika Praw Dziecka.

Gościa powitała wicedyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej  w Jaśle – Katarzyna Koczwara oraz radny Młodzieżowej Rady Miejskiej – Tomasz Wnęk.

Prowadzący przypomniał, że obchodzimy 100-lecie ogłoszenia Deklaracji Praw Dziecka przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, która uznaje dzieci za osoby mające określone prawa i zasługujące na szczególną ochronę oraz opiekę. Wyjaśnił, czym się objawia przedmiotowe traktowanie dziecka, do czego mają prawo najmłodsi oraz jak mocnym fundamentem jest godność ludzka. Skłonił do dialogu obecną na spotkaniu młodzież na temat tego, jak ważne jest postrzeganie dzieci przez pryzmat ich praw.

Podsumowując rozmowę, autor wzbudził w młodzieży poczucie własnej wartości i odpowiedzialności za świat wokół nich, motywując:

To wy macie wpływ na kawałek świata, od was zależy jaki on będzie. Bądźcie wyczuleni na swoich kolegów i koleżanki i udzielajcie wsparcia, jeżeli ktoś go potrzebuje – zaznaczył Marek Michalak

Uczestnikami spotkania  byli uczniowie ze Szkoły Podstawowej Nr 1 i 4 w Jaśle.

Zadanie finansowane z budżetu Miasta Jasła na 2024 r.