Kluby: Wszystkie historie są już napisane

wtorek, 11 października 2016
Kluby: Wszystkie historie są już napisane

Zadebiutowała jako pisarka mając 35 lat. Nie wyobraża sobie innego sposobu na życie. Joanna Jodełka opowiadała o swoim pisarstwie 11 października 2016 r. podczas spotkania w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle. W spotkaniu uczestniczyła młodzież z Gimnazjum nr 1 i Gimnazjum nr 4 w Jaśle, a prowadziły je członkinie Dyskusyjnego Klubu Książki „Zaczytani” Olga Grzesiak i Klaudia Jurczyk.

Pisarka uważa, że na dobry kryminał nie ma recepty. W przeszłości wielokrotnie twórcy podejmowali próby stworzenia reguł, które powinny być przestrzegane  podczas tworzenia kryminału, ale w praktyce okazały się one bezużyteczne. Najlepsze kryminały łamały zasady. Zauważyła jednak, że pewne cechy  są niezmienne i wspólne dla bestsellerowych tytułów – atrakcyjne zło i niebanalny przestępca.
Najbardziej lubi wymyślać opowieści, samo pisanie to mordęga, ale dająca satysfakcję.
Nie czyta recenzji blogerów – każdy ma inny gust i podoba mu się coś innego, ale ceni sobie recenzje wiarygodnych recenzentów.
Obecnych na spotkaniu młodych twórców zachęciła do pisania i przełamywania własnych obaw i ograniczeń, które często są tylko w naszej głowie. Nie można też przejmować się tym, że ktoś już napisał coś podobnego. Wszystkie historie już zostały opowiedziane w Biblii i mitologiach, ale chodzi o sposób w jaki się opowiada i prowadzi do sedna opowieści.
Każdemu życzę dobrych odpowiedzi na pytanie, co ja naprawdę lubię ? Bo tylko wtedy czuje się radość i satysfakcję z działania.
Spotkanie odbyło się w ramach Dyskusyjnych Klubów Książki.

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle  uczestniczy w projekcie Dyskusyjnych Klubów Książki WiMBP w Rzeszowie pod hasłem „Podkarpackie rozmowy o książkach”. Projekt przygotowany jest przez Instytut Książki i WiMBP w Rzeszowie.