8-15 maja 2025 roku w ramach corocznego święta czytających oraz stwarzających sprzyjający klimat do czytania, jasielska MBP zaprosiła do udziału w szeregu działań promujących bibliotekę i książkę. Zainspirowani tegorocznym hasłem XXII OTB „Biblioteka. Lubię tu być” postaraliśmy się, aby było twórczo, gwarno i książkowo.
9 maja uczniowie jasielskich szkół podstawowych spotkali się z Kubą Hajkusiem, pasjonatem astronautyki, rakiet, łazików i sond kosmicznych, a także autorem książki dla dzieci „To jakiś kosmos! Przygodonauci i Układ Słoneczny”. Kuba Hajkuś o kosmosie, który jest jego wielką pasją, opowiada w internecie na swoim popularnonaukowym kanale w serwisie YouTube. Tym razem swoją wiedzą podzielił się z dziećmi zapraszając je w kosmiczną podróż po Układzie Słonecznym. Dzieci poznały wiele ciekawostek z dziedziny fizyki i astronomii, na temat podróży kosmicznych, badania kosmosu i planet. Dowiedziały się jak działają rakiety, czym jest grawitacja, czy kiedyś będziemy mogli zamieszkać w kosmosie.
Kolorowo, radośnie, twórczo i wesoło było także 10 maja w ramach Dni Funduszy Europejskich pod dachem Jasielskiego Domu Kultury. Mimo pochmurnej pogody skutecznie przywoływaliśmy kolory – poruszając wyobraźnię oraz aktywizując swoje ciało i umysł do twórczej zabawy. Wszystko za sprawą radosnego i barwnego eventu z Panem Poetą oraz bohaterami jego poetyckich książek. Z kolei międzypokoleniowe rozgrywki gier planszowych o tematyce europejskiej pobudziły nasze umysły. Zarówno młodsi, jak i starsi uczestnicy spotkania wspólnie z rodzicami, dziadkami i opiekunami wzięli udział w rozgrywkach popularnych planszówek (strategicznych, przygodowych, edukacyjnych, logicznych, ekonomicznych, słownych czy zręcznościowych). Najmłodsi wraz z rodzicami zainspirowani europejskimi baśniami oraz opowieściami wzięli udział w radosnych zabawach literacko-artystycznych oraz animacyjnych.
12 maja odbyło się spotkanie z Jakubem Kaczmarczykiem, autorem intrygującej powieści fantasy „Czteroksiąg magiczny. Tom 1: Mowa wody”. Podczas spotkania autor opowiedział o kulisach powstania swojego debiutanckiego dzieła. Inspiracją do jego napisania były między innymi: saga wiedźmińska Sapkowskiego i „Władca Pierścieni” Tolkiena oraz „Gwiezdne Wojny” Lucasa. Autor zdradził, że pomysł na książkę narodził się z pasji do opowieści o światach pełnych magii, intryg i bohaterów z krwi i kości. Ostatnim punktem wieczoru była sesja pytań od czytelników, podczas której autor poruszył zagadnienia realizmu literackiego oraz mechaniki funkcjonowania świata magicznego w jego książce. Z niecierpliwością czekamy na kontynuację powieści oraz życzymy autorowi sukcesów na polu twórczym.
14 maja Filia nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle świętowała radosną rocznicę działalności w nowej lokalizacji (Na Kotlinę 11). Mieliśmy wielu miłych gości, odwiedziły nas zaprzyjaźnione przedszkolaki z pięknymi upominkami. Były słodkości i mnóstwo niespodzianek. Każdy odwiedzający mógł zakręcić kołem fortuny, własnoręcznie zrobić zakładkę i zapachowe woreczki. Popołudniową porą w bibliotece odbyły się warsztaty tworzenia mydła – było mnóstwo uśmiechu i kreatywności! Każdy uczestnik stworzył własny, niepowtarzalny blok mydła sodowego – maceraty olejowe w różnych kolorach i olejki zapachowe dobierane były według własnych upodobań. Biblioteka pachniała czerwonymi owocami, drewnem sandałowym, miętą... Radość, skupienie i satysfakcja unosiły się w powietrzu.
15 maja gośćmi Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle i Jasielskiego Domu Kultury byli Weronika Łukaszewska i Sławomir Sanocki, autorzy książki „Łuk Karpat zimą”. Wspólne wyprawy rozpoczęli od przejścia Głównego Szlaku Beskidzkiego w 2014, a rok później w maju wyruszyli na letnią wędrówkę przez Karpaty. Podjęcie decyzji przejścia Karpat zimą było trudne. Na słuchaczach zrobiły wrażenie opowieści – o walce z zimnem, naturą, strachem, emocjami. Wędrowcom wśród dzikiej przyrody niejednokrotnie towarzyszyły silne emocje i uczucia, ale także zachwyt i szacunek do natury. Pomysł na książkę przyszedł później, chociaż większość tekstu powstała niedługo po wyprawie, którą 18 marca 2018 roku zakończyli nad Dunajem w Orszowej, na granicy rumuńsko-serbskiej. Tekst został napisany lekkim językiem, pełnym emocji, w którym nie brakuje też humoru. Publikacja posiada mapki i blisko 190 zdjęć, które podnoszą jej walory estetyczne, pokazując piękno przyrody i szczegóły z codziennego życia.
Dodatkowo w ramach obchodów radosnego święta bibliotek i bibliotekarzy gościliśmy przedszkolaki z Przedszkola Miejskiego nr 10 w Jaśle. Przedstawiliśmy dzieciom różnorodne atrakcje związane z książkami, zachęcając je do poznawania świata literatury. Przedszkolaki chętnie brały udział w zajęciach, słuchały bajek i opowiadań. Wspólnie stworzyły własne, kolorowe zakładki do książek. To była wspaniała okazja, aby rozbudzić w najmłodszych miłość do czytania i pokazać, jak można kreatywnie ozdobić swoje ulubione książki.
Cieszymy się, że byliście z nami.