Zabawy ruchowe i olimpijskie kalambury
Tegoroczne lato nie rozpieszcza słoneczną pogodą, a w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle gwarno i wesoło za sprawą zajęć z cyklu „Olimpijskim szlakiem” organizowanych w lipcu i sierpniu w Oddziale dla dzieci i filiach MBP w ramach projektu „Giętki język, ładna mowa – o tym marzy każda głowa” (realizowanego w ramach Programu Operacyjnego „Promocja Czytelnictwa” ogłoszonego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego).
Tradycją spotkań jest głośne czytanie fragmentów książek tematycznie związanych z prowadzonymi zajęciami, czyli sportem, współzawodnictwem, historią olimpiad (mit „Pelops i Hippodamia”, „Księżycowa bogini” – baśń chińska, Sempe, Goscinny „Rekreacje Mikołajka”, Andrzej Żak „Olimpiada zwierząt”).
Uczestnicy chętnie rozwiązują różne łamigłówki sportowe, układają puzzle, świetnie bawią się rysując lub pokazując hasła w „Olimpijskich kalamburach”. Wiele uśmiechów wywołał rysunek Oli ilustrujący hasło „rzut młotem”, na którym postać rzuca młotkiem. Cel uświęca środki, więc hasło zostało bardzo szybko odgadnięte. Rywalizują podczas zabaw ruchowych, starając się trafić do celu czy wykonać najdłuższy skok z miejsca.
„Olimpijskie koło fortuny”, „Krzyżówka z piłką”, układanka „Miasto – rok”, zabawa pamięciowa „Sportowiec – piłka” wywołują emocje, a przy okazji pozwalają poznać historię igrzysk, dyscypliny sportowe, zasady współzawodnictwa.
Dzieci bawią się także wykonując różnymi technikami prace plastyczne. Powstały flagi olimpijskie wyklejane kuleczkami z plasteliny, wydzierane z kolorowego papieru, medale olimpijskie z masy solnej, żabki – rekordzistki w skokach do wody i pies bokser z tektury.
W Oddziale dla Dzieci odbyło się spotkanie z dziennikarzem. Katarzyna Pacwa-Wilk, redaktorka „Obiektywu Jasielskiego” przeczytała fragment książki Jerzego Dąbrowskiego „Były w lesie raz igrzyska”.
„Część gości idzie za Sową na konferencję prasową” – ten cytat z książki rozpoczął rozmowę na temat pracy dziennikarza. Na czym ona polega, jak przygotować się do prowadzenia wywiadów – o tym opowiedziała dziennikarka.
Dzieci pytały: o czym najchętniej pani pisze?, z kim znanym przeprowadzała pani wywiady? Dowiedziały się, że bardzo ważna w pracy dziennikarza jest znajomość zagadnień z wielu dziedzin życia, interesowanie się bieżącymi sprawami naszego miasta i kraju. Pomaga natomiast umiejętność wyrażania swoich myśli, duży zasób słów, a to zyskuje się czytając książki.
Udział w zajęciach pozwoli ich uczestnikom z większym zrozumieniem obejrzeć zmagania Igrzysk Olimpijskich Pekin 2008. Jest także okazją do wymiany książek i korzystania z Internetu.
Spotkania będą organizowane również w sierpniu. Zapraszamy do zabawy!