Zakończyliśmy projekt „Biblioteka dla wszystkich. Różni. Równi. Ważni”.

czwartek, 14 marca 2024
Zakończyliśmy projekt „Biblioteka dla wszystkich. Różni. Równi. Ważni”.

Celem projektu było zapewnienie wsparcia ukraińskim dzieciom i młodzieży - uchodźcom wojennym - w kontynuacji nauki w ukraińskiej szkole, a także w adaptacji do polskiej szkoły, korzystaniu z różnych form zajęć rozwojowych w bibliotekach oraz nauce języka polskiego i integracji z młodymi Polkami i Polakami.

Cieszymy się, że MBP w Jaśle była jedną z siedmiu pierwszych bibliotek w Polsce, które przystąpiły do pilotażowej wersji projektu, już w maju 2022. System, który testowaliśmy, okazał się na tyle sprawnie działający i potrzebny, że wzięło w nim udział w sumie 51 bibliotek w Polsce. Od maja 2022 do grudnia 2023 w całej Polsce odbyło się 11 352 godziny zajęć, wzięło w nim udział 21 047 osób, z czego ponad jedna trzecia to uchodźcy z Ukrainy.

Prowadziliśmy zajęcia biblioteczne o różnej tematyce: plastyczne, rytmiczne, językowe, ruchowe i modelarskie, brały w nich udział dzieci polskie i ukraińskie. Zapewniliśmy przestrzeń na cotygodniowe lekcje języka polskiego dla dorosłych. Zorganizowaliśmy zajęcia uzupełniające dla dzieci i młodzieży ukraińskiej, uczących się w polskich szkołach i online w szkołach ukraińskich. Graliśmy w planszówki, tworzyliśmy kartki świąteczne i biblioteki w świecie Minecrafta, przesadzaliśmy kwiatki, kleiliśmy modele samolotów i robiliśmy wiele innych rzeczy...

Dużo się działo przez ten czas, dziękujemy, że byliście z nami!

Projekt „Biblioteka dla wszystkich. Różni. Równi. Ważni" był realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w partnerstwie z organizacją humanitarną Save the Children International. Finansowanie projektu: Save the Children.