Facebook ikonka prawy margines

Żelazna Dama, czyli paryskie impresje

środa, 20 - czwartek, 21 listopada 2019
Żelazna Dama, czyli paryskie impresje

20 i 21 listopada 2019 za sprawą podróżnika Tomasza Dobrowolskiego, uczestnicy spotkania w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle, dwa listopadowe wieczory spędzili wędrując ulicami Paryża, zwiedzając zabytki, te sławne i te mniej znane oraz słuchając barwnych opowieści o mieście zakochanych.

Paryż, jedno z najpiękniejszych miast Europy, jest chętnie odwiedzany przez turystów. Wspaniałe zabytki architektury, ogromne kolekcje dzieł sztuki, najlepsze restauracje i mnóstwo miejsca do wypoczynku przyciągają tu rzesze turystów z całego świata.

Wieża Eiffla, symbol Paryża, nazywana też Żelazną Damą - jest zaledwie początkiem długiej listy wspaniałych atrakcji miasta. Obowiązkowy punkt wizyty w stolicy Francji to Luwr, jedno z największych muzeów na świecie, gdzie z bliska można obcować z dziełami mistrzów, podziwiając słynną Monę Lisę Leonarda da Vinci, dzieła Tycjana, Rembrandta, skarby sztuki egipskiej, greckiej czy perski dywan zdobyty przez wojska króla Jana III Sobieskiego w bitwie z Turkami.

Montmartre to najwyżej położona i jednocześnie najbardziej urokliwa dzielnica Paryża. Po przyłączeniu jej do miasta w 1860 roku stała się ulubionym miejscem bohemy artystycznej. To właśnie tu tworzyli Pablo Picasso, Vincent Van Gogh, Auguste Renoir oraz Claude Monet.
Najbardziej znanym zabytkiem  Montmartre jest Bazylika Sacré - Coeur, położona na wapiennym wzgórzu 130 m nad poziomem Sekwany - niejako dominuje nad miastem. Roztacza się z niej imponująca panorama całego Paryża.
Również tutaj znajduje się Moulin Rouge - jeden z najbardziej znanych kabaretów na całym świecie, który swoją nazwę zawdzięcza temu, że zajmował niegdyś budynek po młynie (z fr. Moulin Rouge - Czerwony Wiatrak).
Odwiedzając Paryż nie można pominąć wizyty na cmentarzu  Père-Lachaise, założonym przez Napoleona w 1804 roku, uchodzącym za najsłynniejszą nekropolię świata, na którym grobowce wyglądają jak prawdziwe perełki architektoniczne. To tutaj znajduje się grób m.in. Fryderyka Chopina, Edith Piaf czy Jima Morrisona.

Paryż to także zapierające dech zamki i pałace. Wersal, dawna posiadłość królów Francji, przyciąga co roku miliony turystów, zaś wizyta w nim na długo pozostaje w pamięci. Zamki na obrzeżach miasta; Malmaison - pałacyk Józefiny Bonaparte, Saint-Germain - miejsce urodzin Ludwika XIV a dziś Muzeum Archeologii, czy Maintenon - zamek wybudowany dla kochanki i drugiej "sekretnej" żony króla Francji Ludwika XIV, kuszą imponującą i  wspaniałą architekturą oraz bajkowymi ogrodami.

Paryż jest miastem o wielu obliczach, z których każde przyciąga i zniewala swoim urokiem - powiedział T. Dobrowolski.

Na zakończenie spotkania uczestnicy otrzymali wiele praktycznych informacji dotyczących wizyty w Paryżu.