Gośćmi Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle i Jasielskiego Domu Kultury byli Weronika Łukaszewska i Sławomir Sanocki, autorzy książki „Łuk Karpat zimą”.
Wspólne wyprawy rozpoczęli od przejścia Głównego Szlaku Beskidzkiego w 2014, a rok później w maju wyruszyli na letnią wędrówkę przez Karpaty, podczas której oboje doznali poważnych wypadków, przeżyli niebezpieczne chwile, a nawet doświadczyli głodu. Jednak piękne widoki zrekompensowały im trudy wyprawy. Szczególnie zachwycili się Rumunią – pięknem gór i gościnnością jej mieszkańców.
Podjęcie decyzji przejścia Karpat zimą było trudne. Czekało ich wiele wyzwań m.in.: czas przejścia, warunki pogodowe, zaopatrzenie w żywność i sprzęt, bariera językowa. Na słuchaczach zrobiły wrażenie opowieści – o walce z zimnem, naturą, strachem, emocjami. Wędrowcom wśród dzikiej przyrody niejednokrotnie towarzyszyły silne emocje i uczucia, ale także zachwyt i szacunek do natury.
Takie wyprawy długodystansowe sprawdzają człowieka, jego siłę i słabość, wytrzymałość fizyczną i psychiczną. Doświadcza się tego, czego nie można doświadczyć w codziennym życiu – przyznali zgodnie.
Pomysł na książkę przyszedł później, chociaż większość tekstu powstała niedługo po wyprawie, którą 18 marca 2018 roku zakończyli nad Dunajem w Orszowej, na granicy rumuńsko-serbskiej. Tekst został napisany lekkim językiem, pełnym emocji, w którym nie brakuje też humoru. Publikacja posiada mapki i blisko 190 zdjęć, które podnoszą jej walory estetyczne, pokazując piękno przyrody i szczegóły z codziennego życia. Oboje przyznają, że bardzo ważną i nieodłączną częścią tej wyprawy byli ludzie, szczególnie ci, na których pomoc mogli liczyć. Autorzy zamieścili również szereg praktycznych wskazówek dla osób, które chciałyby poznać kulisy i etapy przygotowania takiej wyprawy, jak np.: szczegółowe plany, lista z niezbędnym ekwipunkiem, opisy tras czy techniki zabezpieczania prowiantu.
Na zakończenie spotkania nie zabrakło też pytań od uczestników dotyczących ostatniej wyprawy Wielkim Szlakiem Włoskim (Sentiero Italia CAI). Weronika Łukaszewska i Sławek Sanocki jako pierwsi na świecie przeszli tę trasę, pokonując 7000 kilometrów w ekstremalnych warunkach terenowych i pogodowych.
Spotkanie odbyło się 15 maja 2025 roku.