Facebook ikonka prawy margines

Żydzi Biecza - pamięć o ludziach i wydarzeniach – spotkanie z Krzysztofem Przybyłowiczem

poniedziałek, 25 kwietnia 2022
Żydzi Biecza - pamięć o ludziach i wydarzeniach – spotkanie z Krzysztofem Przybyłowiczem

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle w ramach cyklu „Rozmowy o regionie” zaprasza na prelekcję „Żydzi Biecza w literaturze, wspomnieniach i relacjach”. Gościem spotkania będzie Krzysztof Przybyłowicz, badacz historii, autor książek „Żydzi Biecza” i „Cmentarz żydowski w Bieczu”, lider Forum Dialogu, który opowie o kolejach losu, życiu codziennym i społecznym Żydów w Bieczu, zachowanych we wspomnieniach i relacjach.

Społeczność żydowska zostawiła po sobie znaczący i widoczny ślad na Ziemi Bieckiej. Dlatego, jak mówi autor „nie można pozostawić żydowskich losów tego królewskiego miasta na uboczu dziejów, gdyż bez nich opis współczesnej historii Biecza byłby niepełny i ubogi”. Wykład wzbogacony o rekwizyty zaprezentowane przez prelegenta pomoże jeszcze pełniej poznać historię i kulturę społeczności w przeszłości licznie zamieszkującej nasz region. Nie zabraknie też wątków jasielskich. Spotkanie towarzyszy obchodom Akcji Żonkile, upamiętniającej wybuch powstania w getcie warszawskim w 1943 r.

Spotkanie odbędzie się 25 kwietnia (poniedziałek) 2022 r. o godz. 17.00 w Sali Edukacyjnej MBP w Jaśle, ul. Kołłątaja 1, I piętro. Wstęp wolny.