Facebook
A A A

Projekt: Zabrzmiała muzyka języka

piątek, 23 listopada 2012

23 listopada 2012 r. odbył się nietypowy koncert. W ramach projektu „U-MÓWMY SIĘ NA...POLSKI!” realizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaśle, młodzi jasielscy artyści zaprezentowali brzmienie „Muzyki języka”.
Na scenie Jasielskiego Domu Kultury wystąpili wykonawcy reprezentujący różne style muzyczne, a co za tym idzie, różne style języka. Koncert rozpoczęła muzyka poetycka – wiersze Czesława Miłosza w aranżacji Ewy Grzebień zaśpiewała Klaudia Łopatkiewicz z Jasielskiego Domu Kultury. W zupełnie inne, hardrockowe brzmienia przeniósł publiczność zespół HORNBLEND, którego występ spotkał się z żywiołowym przyjęciem publiczności. Dla odmiany, w łagodniejsze, poetyckie klimaty przeniosły uczestników imprezy wokalistki Młodzieżowego Domu Kultury w Jaśle – Aleksandra Machowska, Ewa Machowska i  Magdalena Myśliwiec, którym na gitarach akompaniowali Gabriela Kiszka i Marcin Chajec. Na zakończenie rozkołysały publiczność hip-hopowe, dancehallowe i chwilami góralskie piosenki DPD.
Koncertowi towarzyszyło wręczenie nagród w quizach organizowanych w ramach projektowej „Poradni językowej”, na stronie internetowej i profilu Biblioteki na Facebooku. Nagrody w quizach wylosowali: Damian Horbów, Mateusz Kraus, Adrian Kraus, Kewin Kosicki, Eryk Szczerba, Anna Kędzior i Magdalena Kędzior. Znajomością polskich przysłów i frazeologizmów wykazała się także publiczność koncertu, która za pełne emocji odpowiedzi w koncertowym quizie została nagrodzona słodyczami.
Współorganizatorem koncertu był Jasielski Dom Kultury.

Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Promocja języka polskiego”, który towarzyszy kampanii społeczno-edukacyjnej „Ojczysty – dodaj do ulubionych”.

Patronat nad projektem objęli: Burmistrz Miasta Jasła, Starosta Jasielski, Podkarpacki Wicekurator Oświaty.
Patronat medialny nad projektem sprawują: Polskie Radio Rzeszów, „Via” Katolickie Radio Rzeszów, Telewizja Jasielska, Portal terazJaslo.pl.
Partnerami projektu są:
Urząd Miasta Jasła, Powiat Jasielski, Jasielski Dom Kultury, Firma Tekpud, Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle, I Liceum Ogólnokształcące w Jaśle, Sielsky, Hornblend, SBP Oddział w Jaśle.

MBP w Jaśle

Patronat medialny:
Partnerzy:
Dofinansowanie: