Facebook ikonka prawy margines

W cieniu tamtych dni

,
W cieniu tamtych dni

Magdalena Majcher: W cieniu tamtych dni. – Bielsko-Biała 2018.

Na kartach powieści ukazane są losy powstańców warszawskich – dziewcząt i chłopców, którzy przeżyli piekło na ziemi. Poznajemy pokolenie, któremu wojna zabrała młodość. Młodzi ludzie byli świadkami straszliwych zbrodni i okrucieństwa. Wielu nie przeżyło, a ci którzy przeżyli, nie zawsze radzili sobie z wojenną traumą. Trudno jest zostawić okrutną przeszłość za sobą i ruszyć do przodu.
Autorka w plastyczny i wiarygodny sposób przedstawia te dramatyczne dni. Razem z Emilką jesteśmy w centrum tamtych wydarzeń: podczas walki, zmęczenia, ucieczki przez spalone Stare Miasto, potem w kanałach i wreszcie w szpitalu, do którego trafiła ranna i straszliwie wyczerpana. I razem z nią opuszczamy Warszawę, za którą powstańcy walczyli i przelewali krew, a której już nie było.
Dzisiaj mówimy o ofiarach wśród powstańców i ludności cywilnej, ale dla nas są to tylko fakty i liczby. Emilia patrzyła tym ludziom w oczy.          Uczucie w czasie wojny pomagało przetrwać najtrudniejsze chwile i nie stracić resztek nadziei i godności. Niespełniona wojenna miłość kładzie się cieniem na całe życie Emilii i nie tylko jej. Czy związek zdałby egzamin, gdyby przyszło zmierzyć się  z prozą życia?

Książka dostępna w Wypożyczalni dla Dorosłych, Filii nr 2 i Filii nr 3.